Zadejte svůj e-mail chcete-li dostávat náš newsletter.
- Doprava zdarma po ČR při nákupu nad 2300 Kč
- Dodání kurýrem po celé ČR a SR
- Výdejny Zásilkovna, Balíkovna
- Expedice barev do dvou dnů
- Poradíme vám s výběrem nátěrů
- Úvod
- BLOG / PORADNA »
- Poradna
Při nátěrech a renovacích výrobků a staveb ze dřeva, kovů, stěrek a omítek se často můžete setkat s pojmy, které jsou mimo stavebnictví neznámé, nebo ne zcela běžné. Pro lepší orientaci jsme si pro Vás připravili Slovník pojmů, ve kterém se budeme snažit tyto pojmy osvětlit.
Email (krycí barva)
Email je krycí nátěrová hmota, která vytváří po aplikaci na povrchu nátěrový film. Povrch je po nátěru jednolitý a hladký, se škálou lesklosti od matné, přes polomat až po vysoký lesk. Pokud není email výrobcem určen jako samozákladující (označení 2 v 1 nebo 3 v 1 ), musí se podklad před jeho nátěrem opatřit vhodnou základní barvou.
Emailové barvy se podle použitého pojiva dělí na olejové, alkydové (syntetické), akrylátové (vodou ředitelné), polyuretanové a další.
Nejčastější použití emailů je na dřevěné a kovové konstrukce, okna, dveře, nábytek, plechové střechy, obložení domu. Používají se v interiérech i exteriérech tam, kde je požadavek na hladký a krycí nátěr.
Na trhu se mimo univerzálních výrobků vyskytují i emaily, které jsou přímo určené k nátěrům konkrétních výrobků a povrchů. Jedná se o emaily určené k nátěrům oken (pružné a prodyšné odolávající UV záření), antikorozní na kovové podklady, emaily na dětské hračky, odolné proti lidskému potu na dveře apod.
Lazurovací lak (lazura) na dřevo
Pojem lazurovací lak, nebo také zkráceně lazura, označuje bezbarvou nebo pigmentovanou nátěrovou hmotu na dřevo, která se vsaje do podkladu, ale zároveň vytváří na povrchu částečně průhledný nátěrový film. V současné době se jedná o nejčastější barvu používanou na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Dřevu dodá zabarvení, potřebnou ochranu proti povětrnosti a slunečnímu záření, ale zároveň po jejím nátěru zůstává patrná kresba dřeva.
Pro venkovní prostředí je vhodné vybírat lazury, které jsou prodyšné pro vodní páry a tím umožnují dřevu i po nátěru dýchat. Důležitý je i funkční UV filtr, který ochrání dřevo, podobně jako sluneční brýle oči, před slunečním UV zářením. Při nedostatečné ochraně proniká UV záření přes lazuru do dřeva, kde rozkládá lignin, který ve dřevu působí jako lepidlo držící vlákna pohromadě.
Lazury se podle tloušťky nátěru dělí na tenkovrstvé, středněvrstvé a silnovrstvé.
Tenkovrstvé lazury se nejčastěji používají k nátěrům výrobků z rozměrově nestálého dřeva (nelepéné dřevo), jako jsou ploty, dřevěné konstrukce, obložení fasád. Po nátěru je povrch matný nebo s lehkým odleskem. Životnost nátěru se pohybuje v rozmezí 3-5 let.
Silnovrstvé lazury jsou vhodné k nátěrům objemově stálého dřeva (lepéné profily). Nejčastěji se používají k nátěru oken, dveří, vnitřního obložení, nábytku atd. Na povrchu dřeva vytvoří silný nátěrový film s typicky hladkým lesklým nebo polomatným lakovým povrchem. Životnost se pohybuje v rozmezí 5-10 let. Njesou vhodné k nátěrům plotů a venkovních dřevěných konstrukcí, kde dochází k častějšímu roztahohování a smršťování dřeva vlivem změny teplot. Zde by mohlo dojít k nežádoucímu popraskání.
Středněvrstvé lazury jsou zlatý střed. Jejich použití je od plotů, fasád až po okna a dveře. Jejich vzhled je polomatný a hladký. Bývají prodyšné pro vodní páry. Vzhledem k jejich tloušťce nepraskají a dřevo dostatečně chrání před povětrností. Hodí se i k nátěrům v interiéru, kde najdou uplatnění při nátěru nábytku, obložení a k zabarvení dřevěných podlah před aplikací zátěžového laku.
V současné době se lazury vyrábějí syntetické, vodou ředitelné, olejové a také v různých kombinacích těchto pojiv (napr. olejovo-syntetické).
U venkovních lazurovacích laků přidávají někteří výrobci do lazur biocidní přísady, které fungují zároveń jako ochrana dřeva před napadením plísněmi, houbami a hmyzem.
Impregnační nátěr (impregnace)
Při nátěru dřeva v exteriéru a v interiéru při nátěrech střešních a stavebních konstrukcí je vhodné dřevo opatřit ochranou před dřevokaznými houbami, plísněmi a hmyzem. Někdy je dřevo opatřeno touto ochranou již od výrobce.
K impregnování se používají vodou ředitelné nebo syntetické impregnace, které jsou bezbarvé, hnědé nebo zelené. Bezbarvé se používají jako první nátěr pod lazury, oleje a vosky. Barevné mají nejčastěji využití při nátěru dřevěných konstrukcí, které jsou následně zakryty (např. nosné trámy, krovy). Zabarvení zde slouží k vyzuální kontrole nátěru.
Impregnace můžou obsahovat biocidní látky určené k prevenci a hubení dřevokazného hmyzu (např. červotoč, tesařík), plísní a hub (dřevomorka, modrání dřeva). Výrobky obsahující biocidy nejsou vhodné pro konečnou úpravu dřeva v obytných prostorech a na výrobky přicházející do styku s potravinami, dětmi a zvířaty. Při jejich použití je nutné si nejdříve prostudovat technický list produktu a postupovat dle pokynů, které obsahuje.
Impregnace použitá pod nátěry lazur a olejů zlepšuje jejich přilnavost ke dřevu, snižuje jejich spotřebu a zvyšuje životnost celého nátěrového systému. Oproti lazurám vniká hlouběji do dřeva. Na měkké dřevo se používají nejčastějí syntetické a vodou ředitelné impregnace, na tvrdé dřevo jsou vhodnější impregnace olejové.
Zde naleznete odpovědi na dotazy, které nám nejčastěji posíláte:
- Ošetření zahradního nábytku čističem dřeva a olejem Scandiccare - obrazový návod
- Renovace staré dřevěné lavičky čističem a olejem Bondex - video návod
Nechat si poradit můžete i na našem facebookovém profilu, který naleznete zde .